Príbeh recyklácie textilných prebytkov z výroby

Prečo naše recyklované priadze?

Záleží nám na našom okolí, na životnom prostredí, na našej planéte …

Vždy uvádzame, že väčšina našich priadzí je vyrobená z 100 %recyklovanej bavlny. Čo to znamená? Z čoho je vyrobená recyklovaná bavlna? Prečo sa vyrába recyklovaná bavlna? Ako sú vyrábame naše recyklované bavlnené priadze? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, tento článok je práve pre vás.

Najdôležitejším faktorom prečo sme sa rozhodli pre priadze a špagáty loop’ncraft je, že sú vyrobené udržateľným spôsobom, a do určitej miery sa predchádza plytvaniu v textilnom priemysle.

Majiteľ firmy loop’ndraft a zároveň náš priateľ je textilný inžinier a počas mnoho rokov práce v textilnom priemysle získal bohaté skúsenosti. V priebehu rokov si všimol, že prebytky výroby tkanín boli považované za odpadový materiál a boli vyhodené na skládku, alebo zlikvidované v spaľovni. Aj keď sú tieto výrobky označované ako recyklát, v skutočnosti ide o výrobky najvyššej kvality. Sú to časti, ktoré zostali z vysokokvalitných tkanín používaných obrovskými textilnými fabrikami pri konfekcii.

Neskôr sa dozvedel, že tieto prebytky z výroby je možné recyklovať a premeniť na bavlnenú priadzu. Tak sa začal príbeh v oblasti výroby recyklovanej priadze. Náš dodávateľ recykluje textilné prebytky na konkrétne priadze už od roku 2008.

S mottom „dajte textilu druhý život“ sa zabezpečuje opätovné použitie prebytkových textilných materiálov. Tým, že sa tieto zbytky nevyhodia, zabraňuje sa znečisťovaniu prírody a taktiež sa ušetria tisícky litrov vody ktoré by boli použité pri výrobe bavlny. Aj v procese farbenia bavlnených tkanín sa minie veľa vody. Pri recyklácii a výrobe našich priadzí sa nepoužíva žiadne chemické farbenie. Preto vo veľkej miere prispievame k ochrane našej prírode a k ochrane svetových zdrojov. Podľa výskumu, 1 kg recyklovanej priadze dokáže ušetriť viac ako 10 800 litrov vody a 1,3 m² pôdy. Našim cieľom je prispieť k ochrane  životnému prostrediu a minimalizovať našu uhlíkovú stopu.

Ako sa vyrába recyklovaná bavlnená priadza?

Zberom, triedením a recykláciou zvyškov tkanín z textilného priemyslu a rozdelením na niekoľko typov výrobkov. Náš dodávateľ spracováva cca 6.500.000 kg textilných zbytkov ročne. Začína sa to zberom vhodných tkanín od popredných svetových spoločností vyrábajúcich luxusné odevy každodenného nosenia. Odevy sú vystrihnuté z tkanín a prebytok výroby týchto strihaných tkanín je surovinou aj našich výrobkov. Tieto prebytky výroby prichádzajúce do továrne kde ich skúsený tím vyhodnocuje a triedi. V ďalšej fáze sa robia separácie podľa kvality a typu tkaniny. Zhromaždené výrobky sú rozdelené do niekoľkých skupín výrobkov ale tie najkvalitnejšie sú použité na výrobu priadze a vhodné na šitie a pletenie.

Časť týchto textílii, najmä tie zo sušiacich procesov tkanín, sú surovinou našej tričkovej priadze. Sú odosielané do procesu tzv. predvinovania. Následne sú zvinuté, označené a pripravené na predaj. Bavlnené ústrižky idú do páracích strojov, ktoré sa používajú na výrobu recyklovaných vlákien. Tieto vlákna sa následne podrobujú spletacím a skladacím procesom, aby sa získali naše priadze.

Všetky naše priadze sú ideálne pre pletenie, háčkovanie či tkanie.  Vytvorte si módne doplnky, kabelky, tašky, košíky, hračky – Amigurumi, podnosy, prestieranie... Neexistuje žiadny limit na to, čo môžete urobiť, je to len na vašej predstavivosti. Objavte naše priadze, vytvorte s nimi zázraky, vyhnite sa nadmernej spotrebe v textilnom priemysle a urobte náš svet ekologickejším.

Zdieľať

Súvisiace produkty

komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne komentáre